Çocukların ve ailelerin tatil gözdesi “Yaz Okulları”

Zorlu bir eğitim-öğretim yılını geride  bırakan öğrenciler, bütün yılın stresini yaz tatilinde atacak. Çocuklar tatilini eğlenerek, dinlenerek ve enerji depolayarak hem psikolojik gelişimlerini hem de zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyecek şekilde geçirmeleri çok önemli. Tatil aktivitelerinin de bu amaca hizmet etmesi gerekiyor. Yaz okulları çocukların okul döneminde aldıkları bilgiyi kullanabilme becerilerini geliştirir. bu tür etkinliklerin çocuğu akranlarıyla sosyal iletişim ve etkileşim içerisinde hayata hazırlar.

 

Yaz okulları beceri ve davranış gelişimi eğitimi verir!

Okul döneminde bilgiyle donanan öğrencilerin, bilgiyi kullanabilme becerilerinin yanı sıra bedensel, ruhsal gelişimine yönelik faaliyetler yaz döneminde de sürdürmesi gerekir.

Yaz okulunda amaç, öğrencilerin en değerli yeteneklerini tam bir şekilde geliştirmek ve kendilerine yüksek düzeyde muhakeme gücü kazandırarak aktarılan bilgi ve becerilerin günlük hayatta tatbik etmelerini sağlamaktır. Yaz okulunda hedefler, çocukların bilgilere kendi başlarına ulaşarak ve bunları kritik ederek kendi fikirlerini geliştirebilmeleri kendi algıladıklarını, hissettiklerini, ifade yeteneklerinin yanı sıra spor, müzik ve sanat yeteneklerini çeşitlendirmek, pratik ve yaratıcı düşünerek kendi başına hareket edebilmeyi geliştirebilmeyi ve  birlikte işbirliği içerisinde takım olabilmeyi sağlamaktır. Böylece çocuklarımızı bağımsız ve özgüven sahibi olarak geleceğe hazırlamak olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Çocuk merkezli kişiye özel programlar hazırlanmalı!

Yaz okulu seçimi yaparken aileleri dikkatli ve özenli yaklaşmalı özellikle çocuğun gelişimi, ilgi ve yetenekleri, eğitim müfredatın çocuğun yaşına uygunluğunu gözden geçirmeli, yetkililerden aydınlatıcı bilgi almalıdır. Aileler, çocukları için seçtikleri yaz okul programlarının çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimine uygun olup olmadığını göz önüne almaları gerekir. Eğitim programları çocukların kişilik, ilgi, merak ve yetenekleri tespit edildikten sonra çocuğa uygun, kişiye özel eğitimci rehberliği ve danışmanlığında programlar uygulanmalıdır.  Yaz okulu faaliyetleri sonunda çocuk kişilik, duygusal ve sosyal yönü gelişmiş, bağımsız düşünebilen ve hareket edebilen, öz güveni tam ailesi ve toplumuna faydalı hizmet bilinci oluşmuş çocuklar olarak hayata hazırlamayı hedeflemesi gerekir.

Programlar sanat, spor, geziler, el sanatları, kitap okuma ve çocukların manevi gelişimini sağlayarak dini bilgiler içermelidir.

Fatih Kılıçarslan/ Sosyal Hizmet Uzmanı/ Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir