Dünya Çocuk Gününde İstismara Dur De!

Dünya Çocuk Günü Ekim ayının ilk Pazartesi gününde kutlanır. Çocuk korunmaya, ilgiye ve sevgiye muhtaç bir varlıktır. Ailenin uygun tutum ve davranışlarıyla çocuk kişilik, ruhsal ve davranışsal gelişimi sağlıklı yapılandırılır. Ancak ebeveynler çocuklarına yeterli düzeyde ilgi ve sevgi göstermez, kişilik gelişiminde uygun rol model olamaz ise çocuk istismara ve fena muameleye açık hale gelir. Günümüzde çocuğa yönelik, cinsel istismarın hızlı artış eğiliminde olduğunu görüyoruz.

“91 bin 979 “cinsel dokunulmazlığa karşı suç” adli makamlara intikal etti.
Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü’nün 2012 yılına ait istatistik sonuçları açıklandı. İstatistiklere göre, geçen yıl 91 bin 979 “cinsel dokunulmazlığa karşı suç” olayı adli makamlara intikal etti. Bunlardan 50 bin 483’ü hakkında dava açıldı. Bu davalardan 33 bin 992’si çocuğun cinsel istismarı, 14 bin 164’ü reşit olmayan kişiyle ilişki olarak kayda girdi. Resmi verilere göre çocuk istismarının ciddi boyutlara ulaştığı görülüyor.Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü verileri çocuğa cinsel istismarın vahim boyutlarda olduğunu gösteriyor. Rakamlara göre çocuğa karşı cinsel istismar davaları 2002’den 2005’e kadar artıyor. Yeni TCK’nin yürürlüğe girmesiyle bir düşüş yaşanıyor ama pek uzun sürmüyor. 2008-2012 yılları arası açılan dava rakamlarına bakıldığında çocuğun cinsel istismarı suçunun sürekli arttığı dikkat çekiyor.

1 YILDA 17 BİN SUÇ
Bu suçtan 2012’de ceza mahkemelerinde açılan toplam dava sayısı 17 bin 589. En çok istismar 5 bin 112 (yüzde 29.1) suçla Marmara’da yaşanıyor, bunu 2 bin 945 (yüzde 16.7) suç ile İç Anadolu takip ediyor. En fazla suç yüzde 15 oranı ile İstanbul’da işleniyor; İstanbul’u yüzde 6.1 oranı ile Ankara takip ediyor. Cinsel taciz davaları ise 4 bin 646 (yüzde 32.1) suç ile en fazla Marmara’da açılıyor, bunu 2 bin 644 (yüzde 18.3) ile Ege takip ediyor. İller bazında en fazla suç İstanbul’da işleniyor, bunu İzmir takip ediyor.
En ‘katil’ iller İstanbul ve Diyarbakır
Türkiye genelinde 2012 yılında ceza mahkemelerinde kasten adam öldürme suçundan (teşebbüs suçları dahil olmak üzere) toplam 15 bin 563 dava açıldı. 3 bin 405 (yüzde 21.9) suçla ile Marmara bölgesi birinci. Bunu 2 bin 764 (yüzde 17.8) suç ile Güneydoğu takip ediyor. İller bazında ise en fazla suç yüzde 11.8 ile İstanbul’da, yüzde 9.2 ile de Diyarbakır’da işlendi.
Cinsel İstismara Dur De!
Cinsel istismara karşı çocuk, aile ve toplum bilgilendirilmeli, çocuk kendisini bekleyen tehlikelere karşı bilinçlendirilmelidir.Eğitimde çocuğun istismar karşısında “hayır” diyebilme, sınırlarını belirleyebilme gücü ve kararlılığını, anne-baba sağlıklı rol model olarak göstermelidir. Ebeveynler “koruyucu, bağımlı” ve “otoriter, ret edici “ tutumlardan kaçınarak çocuğun bireyselliğini ve öz güven gelişimini destekleyici yaklaşımlarda bulunmalıdırlar. Her şeyden önce çocuk ihmali ve istismarının önlenmesi toplumsal bilinçlenmeyi ve sağlıklı bir toplum düzenin gerektirir. Aile kurumu güçlendirilerek, çocukların istismar karşısında hayır diyebilme refleksi geliştirmelidir.
Dünya Çocuk günün hep birlikte çocuğa yönelik Cinsel İstismara Dur De!diyelim. Cinsel istismarın önlenmesi yönünde toplumsal farkındalığa katkı sağlayalım.
Fatih Kılıçarslan/ Sosyal Hizmet Uzmanı/AİLEDER Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir